Správné zacílení webu

Součástí seo analýzy a výběru klíčových slov je správné tématické zacílení webu. Bez něj nelze dobře a kvalitně vybrat vhodná klíčová slova a seo nastavení webu.

O tom jsme se v minulém článku již zmínili. Zacílení by mělo zodpovědět několik otázek, které si prvotně při zřizování a naplňování obsahu webu položíte.

Které otázky to jsou?

  • Co mají vaše webové stránky za cíl?
  • Jsou vaše webové stránky přehledné?
  • A mají webovky dostatečně dobře pochopitelný obsah pro všechny?
  • Má web efektivní a jednoduchou formu?
  • Na kterou cílovou skupinu osob se chcete zaměřit/zaměřujete?
  • Co ukazuje hlavní stránka webu? Jaká má být?
  • A co stránky se službami či produkty – je poutavá a se vším co do ní patří?

Cíl webových stránek

Je nutno mít dopředu jasno (než se spustí naplňování webu obsahem a textem) co je faktickým cílem vašich webových stránek. Cíl je individuální a vždy vychází z povahy webu. Osobní web je vizitkou člověka jako jedince, firemní prezentuje firmu a její služby či produkty a e-shop se zaměřuje ryze na prodej produktů. To si musíte před textovým obsahem ujasnit. A na to pak své texty i další obsah – soubory, fotografie a obrázky či tabulky zaměřit.

Přehlednost webových stránek

Zde je jasné, že všechny webovky mají určitá pravidla. Jiná ( a jednodušší) pravidla platí pro webové stránky osobní, jiná (a náročnější i sofistikovanější) firemní a malinko jiná webovky pro živnostníka. To vše je potřeba brát v úvahu již při tvorbě i obsahu. Ten by měl být u všech typů být srozumitelný a přehledný.  Více k obsahu webu a jeho struktuře i kvalitě najdete v našem článku Jak na zajímavý obsah webu.

Pochopitelnost pro všechny

I to je důležité, ne li stěžejní. Pokud ve svých webových stránkách (ať osobních či firemních nebo stránkách živnostníka) máte odborné názvy, vědecké fráze a technické skutečnosti, ne všichni vám budou rozumět. Proto se oprostěte od takovýchto textů a zkuste obsah formulovat tak, aby mu porozuměl skutečně každý. Tip: mrkněte se na webovky jako návštěvník, nebo požádejte nějakou nezaangažovanou osobu aby to udělala. Jen tak bude váš web mít dostatečnou návštěvnost. Odborné texty můžete nechat nahrané v souborech a link na ně (odkaz) nasadit na určitá slova v textu, kde si je odborníci a zainteresovaní mohou v případě zájmu a potřeby stáhnout, otevřít a přečíst.

Forma a struktura webu

I tady je dobré vzít v potaz naše tipy a rady z předchozích článků – Které údaje by na webu neměly chybět  a Jak na zajímavý obsah webu . Také je důležité vědět Jak správně na webovkách vychytat GDPR.

Zacílení na určitou skupinu osob/ návštěvníků

Základem je vybrat si skupinu na níž cílíte. Tím, že se zacílíte na určitý segment a skupinu osob či firem, vám dá možnost zaměřit se na jejich určité potřeby, přání a požadavky. Díky tomu je lze lépe na webu uvést a stylizovat. Říká se tomu profilace, která má za následek také vaše ukotvení v určitém segmentu trhu.

Hlavní stránka webu

Hlavní stránka má stručně, poutavě, srozumitelně a jednoduše definovat zaměření webu, možnosti, jež firma/OSVČ či osoba nabízí. Více a rozšířených informací by mělo být uvedeno až v rubrice O nás nebo O mě.

Stránka se službami a produkty

Naopak stránka se službami či produkty by měla být tou nejkvalitnější, ale přitom mít nepříliš odborný, příjemný a pro každého návštěvníka a čtenáře přívětivý a poutavý ráz. Měla by obsahovat co možná nejvíce informací o všech vašich službách a produktech. Jasně a jednoznačně tak, aby nemuseli lidé přemýšlet co jste svými slovy či textem chtěli vlastně říci.

Nechcete se těmito věcmi na svých webových stránkách zabývat? Problematika je vám vzdálená a potřebujete s ní pomoci? Není nic jednoduššího, než nás oslovit skrz kontaktní formulář anebo e-mail grf@grfczech.cz a nechat vše na nás.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

 

Posted in Blog pro vás and tagged , , , , .