K doméně je nutný hosting

V minulých dvou článcích byla řeč o doméně. O tom, co vše doména umí i to, proč byste měli jít do vlastní domény. Ke každé doméně je ale zapotřebí také hosting, nebo lépe webhosting. Bez něj by to prostě nešlo. Víte, co to je, co se s webhostingem pojí a jaké typy hostingu existují?

Webhosting je de facto pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. Je to tedy prostor na internetu. Ten, kdo prostor pronajímá, je označován jako poskytovatel webhostingu tedy webového prostoru. Díky webhostingu si můžete své webové stránky umístit na internet, aniž byste museli mít vlastní server.

Webhosting a doména = nerozlučná dvojka

Webhosting je vaše umístění stránek na serveru poskytovatele, ale abyste se k nim mohli dostat, potřebujete mít zaregistrovánu doménu. Jsou tedy taková nerozlučná dvojka, bez níž vám webovky fungovat nebudou. Ceny za webhosting se pohybují od 0 Kč až po několik tisíc Kč za měsíc. Bezplatnou je ta verze, které se říká freehosting. Ten má vždy omezené funkce a prostor a musíte jej přijmout i s všudypřítomnými a často velmi otravnými reklamami.

Skriptování a převod stránek

Skriptování na webhostingu je prováděno nejvíce rozšířenými technologiemi, kterými jsou Php, Asp, Jsp, případně v databázi MySQL, či MS SQL. Převod stránek na server je pak řešen skrz protokol FTP. Mezi aktuálně nejznámější poskytovatele webhostingu u nás patří firmy Forpsi, Endora, nebo Wedos.

E-mailové účty

Součástí webhostingových služeb bývají možnosti vytvořit si jednu, nebo i více e-mailových účtů s antispamovými a antivirovými filtry, se stahování pošty do poštovního klienta protokolem POP3 a odesílání pošty protokolem SMTP.

Technická podpora

To je dnes běžnou součástí placeného webhostingu, a tak v případě technických problémů či nějakých dotazů můžete ve všedních dnech (někde i o víkendu) kontaktovat poskytovatele prostřednictvím telefonu, kontaktního formuláře, e-mailu, ICQ, Skype apod.

Velké sdílení

Negativem webhostingu je fakt, že na jednom serveru máte mnohdy síleny sta až tisíce pronájmů webhostingových klientů. I proto občas dochází k přetížení nebo poruše, která vzniká díky jednomu webu, ale ovlivní fungování ostatních webů na daném serveru. Naopak výhodou je nízká cena pronájmu webhostingu, kdy platíte jen zlomek provozu serveru. Vlastní server by vás stál desetinásobně více.

Webhostingy mají hned několik typů

  • Sdílený webhosting – což je základní typ webhostingu, kde máte jednu doménu 2. řádu.
  • Multihosting – je hosting většího počtu domén, kde jsou domény menších webových stránek.
  • Virtuální server – je virtualizovaný stroj, který nabízí uživatelům vysokou konfigurovatelnost a velký výkon. Poměr výkonu a ceny ale není tak dobrý jako u sdíleného hostingu nebo multihostingu.
  • Managed server – zde vám poskytovatel pronajme vlastní server, o který se zároveň stará jeho technická podpora. Patří k finančně nejnáročnějšímu typu.
  • Dedikovaný server – tady máte podnájem serveru, který si spravujete sami. Tím nehrozí nestabilita a přetížení serverů způsobené aplikacemi jiného zákazníka.
  • CloudHosting – vcelku nový typ hostingu, který vám nabídne uložení osobních dat na vlastní vyhrazený prostor na disku.

Nevíte si rady anebo nestíháte toto řešit? My vše vyřešíme za vás! Stačí nás oslovit prostřednictvím našeho kontaktního formuláře, e-mailem grf@grfczech.cz, či dalšími kontakty zde.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Posted in Blog pro vás and tagged , , , .