Využití Pinterestu v podnikání

Pinterest je stejně jako Facebook, Twitter nebo Instagram sociální síť. Je však zaměřen především na fotografie a obrázky. Je interaktivní a díky mnoha obrázkům a minimu textu líbivý a oblíbený. Jak jej využít v podnikání?

O samotném Pinterestu jste jistě slyšeli. Je to vcelku jasně specifikovaný koncept sociálního média, založený na nástěnce a připínáčcích. Je to de facto virtuální nástěnka, kde je možné sdílet nejen odkazy, ale hlavně zajímavé obrázky, fotografie, a tak podpořit i vlastní podnikání.

Pinterest patří aktuálně mezi pětku nejvíce oblíbených i navštěvovaných sociálních médií, v mnohých zemích má (dle statistických údajů a studií) dokonce vyšší návštěvnost než YouTube, či Linkedln, mimoto dýchá mocně na záda velikánům jako je Twitter. Jeho využití při podnikání však stále klopýtá.

Změňte to a využijte jej!

Jak tedy Pinterest dobře využít pro podnikání a jako součást firemního marketingu?

Prvním krokem je zaregistrovat se, tedy vytvořit si firemní účet. Máte li na Pinterestu osobní účet, můžete k němu zdarma firemní přidat. Nebo prostě při registraci vyberte volbu vytvořit firemní účet, pak se přihlaste a v osmi krocích vyplňte požadovaná data, přičemž jako jméno zadejte ideálně název vaší firmy.

V krocích uveďte vše potřebné a inspirujte se při prvotní v instrukcích a nápovědě. Tak bude souznění s webovkami a firmou jasné. Pokud již je jméno obsazeno, zkuste podobné, nebo vašemu podnikání blízké. Pinterest je pro vás jako podnikatele a živnostníka velmi dobré místo obzvláště pro vizuální a obrazovou propagaci značky.

Pinterest a aktivity

 • Pak se přihlaste, a máte zde možnost nahrávat propagační fotografie služeb, produktů, aktivity vaší firmy. Dají se zde tvořit přitažlivé a poutavé fotografie nebo celé jejich firemní katalogy.
 • Velkým plusem Pinterestu je způsob organizace nástěnek, jež se dají třídit dle určitých preferencí – témat a zájmů.
 • Jednotlivé nástěnky tak můžete seřadit dle služeb, nebo určitých produktů, např, vše v nabídce pro svatby, vše z oblasti receptů, vše ze sféry barev nebo ze světa dekorací.
 • Lidé na Pinterest chodí pro nové nápady, tedy hledají, ukládají a zkoušejí. Zkuste si, jakou roli v tom může hrát vaše společnost, produkty, služby a značka.
 • V rámci jednoho profilu je možné navodit jednotlivými nástěnkami určitou atmosféru či náladu, což může posílit celkový obraz vaší firmy.
 • Dobré je také na svou nástěnku připíchnout i jiné než jen produktové fotografie.
 • Na produktové fotografie můžete přidat i cenu, za kterou je možné produkt koupit. Díky tomu se může každý návštěvník nástěnky velmi dobře orientovat.
 • Stejně jako na Twitteru i na Pinterestu existuje tzv. hashtag, podle kterého je možné vyhledat jednotlivé nástěnky, proto doporučujeme hashtagy používat.
 • Nezapomínejte na nástěnku přidat i příbuzná témata, která mohou nalákat další segment zacílení, anebo rozšířit stávající skupinu.
 • Nespamujte. Vybírejte hezké, atraktivní obrázky, na kterých lidé uvidí, jak mohou používat vaše produkty nebo služby.
 • Vždy se soustřeďte na to, aby fotografie byly autentické a nebyla prvoplánově reklamní.
 • Přidávat obrázky můžete buď pomocí Pinterest stránky Pin It bookmarklet, nebo je nahrávat přímo ze svých zásob ve vašem počítači. Využívání vlastních originálních obrázků je ideální komunikací.

Pinterest a uživatelé

S nástrojem Me + Contributors lze zvát klienty, zákazníky, zaměstnance i značky s podobným zaměřením k přispívání na vaši nástěnku. Pozvání všem přijde e-mailem a vám přijde na e-mail informace o jejich připnutí něčeho na vaši nástěnku.

Vytvořte skupinovou nástěnku, a tak okolo vaší firmy, služeb a produktů máte aktivní skupinu návštěvníků.

Interakce návštěvníků

A jako každé sociální médium má i firemní stránka (účet) Pinterest rovněž vybízet návštěvníky k jakési interakci. Jakou?

 • umožnit jim prostřednictvím tlačítka Pin It vypůjčit si obrázky, které si připíchnou na svou nástěnku
 • nechat vašim návštěvníkům na nástěnce prostor k vyjadřování a sdílení tematicky relevantních obrázků dosadit doporučené nástěnky

Pinterest je oproti jiným docela mladé sociální médium, s velkým potenciálem k využití.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Posted in Blog pro vás and tagged , , , .